Nagroda III stopnia
Obiekty oceniane indywidualnie
(Grupa VII)

Środowiskowy Dom Emeryta w Poznaniu
przy ul. Drewlańskiej 10

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Poznań
PPUiH Agrobex Sp. z o.o., Poznań
tech. Robert Piotrowski
inż. Wacław Czuba
mgr inż. arch. Ewa Pawlicka-Garus (architektura), mgr inż. Maciej Walawender (konstrukcja)

Budowę do Konkursu zgłosili: inwestor i generalny wykonawca.

Powierzchnia działki budowlanej wynosi 5060 m2, powierzchnia zabudowy 2433 m2, powierzchnia użytkowa 4125 m2, a kubatura budynku 23 580 m3.

Budynek jest usytuowany w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Żurawiec i jest przystosowany do potrzeb osób starszych. Oprócz funkcji mieszkaniowej, umożliwia jego mieszkańcom zaspokojenie podstawowych potrzeb z zakresu opieki medycznej i pielęgniarskiej, możliwość zbiorowego żywienia, a także potrzeb integracyjnych i kulturalnych. Cały kompleks ma dwie kondygnacje i jest podzielony na dwie bryły A i B, połączone funkcjonalnie łącznikiem.

Część budynku A jest podpiwniczona. W podpiwniczeniu zlokalizowano garaż na 25 samochodów oraz pomieszczenia gospodarcze i techniczne. W tej części znajduje się główne wejście do budynku, gabinetów lekarskich oraz lokali użytkowych. Na parterze i piętrach jest 17 lokali mieszkalnych. W części B znajduje się 51 mieszkań. Wewnątrz usytuowano patio i skwer z zielenią i ławkami.

Fundamenty budynku stanowią ławy i stopy fundamentowe. Ściany zewnętrzne kondygnacji nadziemnych wykonano jako szczelinowe grubości 50 cm, częściowo z warstwą licową z cegły klinkierowej. Część ścian elewacji jest tynkowana.

Ściany zewnętrzne w poziomie kondygnacji podziemnej są żelbetowe monolityczne, ocieplone styropianem grubości 10 cm oraz z bloczków betonowych grubości 15 cm. Ściany wewnętrzne międzymieszkaniowe wykonano z bloczków silikatowych grubości 24 cm. Strop nad garażem stanowi płyta żelbetowa grubości 40 cm, a stropy kondygnacji nadziemnych - płyta żelbetowe grubości 18 cm.

Konstrukcja dachu jest drewniana, z elementami stalowymi (płatwie). Pokrycie wykonano z blachy stalowej. Stolarka okienna jest z PVC, drzwi zewnętrzne - aluminiowe.

Obiekt jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje. Całość prac wykonano w ciągu 18 miesięcy.