Tytuł "Budowa Roku 2013" (nagroda I stopnia)
Obiekty służby zdrowia
(Grupa VI)

Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie przy ul. Kopernika 50 

Inwestor:
Inwestor zastępczy:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
SP ZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie 
PROBADEX-KRAKÓW, Niepołomice 
Warbud SA, Warszawa 
Biuro Projektów Służby Zdrowia PROMEDICUS Sp. z o.o., Kraków
mgr inż. Grzegorz Koprowski 

mgr inż. Marek Witkowski 
mgr inż. arch. Bożena Kuś (architektura), inż. Ewa Pauli (konstrukcja)  

Budowę do konkursu zgłosili: inwestor i generalny wykonawca.


 
Centrum jest nowoczesnym obiektem typu Trauma Center – jedynym w Małopolsce i jednym z 14 w Polsce. Dzięki Centrum pacjenci z wielonarządowymi obrażeniami będą mogli otrzymać pomoc w jednym miejscu. Dodatkowym atutem jest lądowisko dla helikopterów umieszczone na dachu budynku, podgrzewane elektrycznie.
Na szczególną uwagę zasługuje kolorystyka oraz połączenie różnych rodzajów elewacji. Surowa i nowoczesna fasada aluminiowo-szklana komponuje się z żółto-szarymi płytami z piaskowca naturalnego oraz powierzchniami systemowymi w kolorze kremowym. Zastosowano chroniące przed słońcem łamacze światła oraz wspornikową, wysuniętą poza lico budynku, płytę lądowiska w kolorze krwistoczerwonym.
W obiekcie zastosowano: zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie wody w postaci dwóch żelbetowych zbiorników podziemnych na wodę pitną, każdy o pojemności 40 m3; zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej w postaci urządzeń UPS oraz agregatu prądotwórczego; materiały wykończeniowe o właściwościach antyseptycznych – spełniających restrykcyjne wymagania dotyczące obiektów medycznych (m.in. okładziny ścienne, sufity podwieszane), a także urządzenia zapewniające zarządzanie bezpieczeństwem i komunikacją. W Centrum znajduje się 6 supernowoczesnych sal operacyjnych, wyposażonych m.in. w system łączności pozwalający na wideokonferencję podczas operacji z innym dowolnym miejscem oraz unikatowe w skali Małopolski komory hiperbaryczne.
Powierzchnia zabudowy wynosi 2058,15 m2, powierzchnia użytkowa 3933,89 m2, a kubatura budynku 37 168,24 m3.
Całość prac wykonano w ciągu 19 miesięcy.

Budowa Roku 2013 Nagroda I stopnia