Nagroda II stopnia
Obiekty administracyjno-biurowe
(Grupa V)

OLIVIA POINT & TOWER budynek biurowy z usługami w parterze
w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 472

Inwestor:
Główny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownicy budowy:
Inspektorzy nadzoru:


Główni projektanci:
„Olivia Office” Olivia Business Centre Sp. z o.o. S.K.A., Gdańsk 
PEKABEX BET SA, Poznań 
BJK ARCHITEKCI Sp. z o.o., Gdynia

mgr inż. Tomasz Balcerzak, mgr inż. Krzysztof Raszczyk
mgr inż. Jacek Sieg (branża budowlana), inż. Radosław Laskowski (branża drogowa), inż. Jan Łubiński (branża elektryczna), mgr inż. Piotr Milkowski (branża sanitarna) 
mgr inż. arch. Tomasz Janiszewski (architektura), dr inż. Przemysław Bodzak (konstrukcja) 

Budowę do konkursu zgłosił inwestor. 


Przedmiotem zgłoszenia do konkursu jest budynek biurowy z usługami na parterze, wykonany z elementów prefabrykowanych. W konstrukcji zastosowano sprężone belki i płyty stropowe typu HC oraz słupy i filary międzyokienne. Budynek składa się z dwóch części: 7-kondygnacyjnego Point i 13-kondygnacyjnego Tower, połączonych wspólną halą garażową. W elementach konstrukcji budynku zastosowano beton klasy C70/85. Płyty stropowe mają rozpiętość do 11,0 m, co pozwoliło na istotne ograniczenie liczby słupów wewnętrznych.
Elewację budynku wykonano z wysokiej jakości profili aluminiowych. Budynek wyposażono w oszczędne systemy zużycia wody oraz energii elektrycznej do produkcji chłodu. W pomieszczeniach biurowych jest zapewniona wymiana powietrza w ilości 6,0 m3/(h•m2).
Zastosowano dwustronne zasilanie z niezależnych linii średniego napięcia, dwa transformatory o mocach pozwalających zachować pełną funkcjonalność w przypadku awarii jednego z nich, dwa agregaty prądotwórcze zapewniające ciągłość zasilania w przypadku braku zasilania z sieci miejskiej oraz nowoczesne systemy zasilania bateryjnego UPS.
W budynku zastosowano systemy monitorowania i zarządzania budynkiem BMS oraz inne systemy związane z bezpieczeństwem, takie jak: dźwiękowy system ostrzegania, kontrola dostępu i telewizja przemysłowa, które umożliwiają integrację z pozostałymi obiektami kompleksu biurowego Olivia Business Centre. Na wyższych kondygnacjach standardowe piętra mają powierzchnię od 1100 do 1300 m2. Budynki łączą się na najniższych kondygnacjach, co umożliwia aranżowanie olbrzymich powierzchni biurowych na jednej kondygnacji. Na ostatniej 13. kondygnacji budynku usytuowano Centrum Konferencyjne.
Powierzchnia zabudowy wynosi 2992,90 m2, powierzchnia użytkowa 34 034,60 m2, a kubatura budynku 181 906,00 m3.
Całość prac wykonano w ciągu 15 miesięcy.