Tytuł "Budowa Roku 2015" (nagroda I stopnia)
Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne
o wartości powyżej 25 mln zł
(Grupa II)

Zespół budynków mieszkalnych z usługami i podziemnymi halami garażowymi oraz Centrum Sportowe – Osiedle Marcelin w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 96-102

Inwestor, deweloper
i generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownicy budowy:

Inspektorzy nadzoru:

Główni projektanci:

Ataner Sp. z o.o., Poznań
Pracownia Architektoniczna Arcada Sp. z o.o., Poznań
mgr inż. Remigiusz Pałaszyński – 1. i 3. etap budowy,
inż. Zbyszko Iwiński – 2. i 4. etap budowy
mgr inż. Krystian Gąsiorek, inż. Andrzej Proń,
inż. Henryk Oleksiejuk
dr inż. arch. Tomasz Jastrząb (architektura) – 1. i 2. etap
budowy, mgr inż. arch. Michał Domagalski (architektura) – 3. i 4. etap budowy,
mgr inż. Józef Szulc (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosili: inwestor, deweloper i generalny wykonawca.


 

W osiedlu Marcelin znajduje się 743 lokali mieszkalnych oraz 57 lokali usługowych. Jest to drugie co do wielkości osiedle mieszkaniowe wybudowane w Poznaniu po 1989 r. Osiedlem zarządzają cztery wspólnoty mieszkaniowe. Budynki mają wysokość od 5 do 9 kondygnacji. Znajdują się w nich mieszkania o powierzchni od 32 do ponad 100 m2. W parterach zlokalizowano lokale usługowe, a w podziemiach – garaże samochodów osobowych oraz wyodrębnione pomieszczenia na rowery. Budynki wyróżniają się nowoczesną i zróżnicowaną architekturą. Charakterystyczne jest to, że wszystkie mieszkania mają przestronne balkony.

W centrum osiedla znajduje się plac wyposażony w ławki, z fontanną w centralnym miejscu. Znajdują się tu kawiarnie, sklepy i punkty usługowe oraz bezpłatne miejsca parkingowe. Do dyspozycji mieszkańców jest centrum sportowe: siłownia i boisko sportowe oraz sala sportowa. Każda z czterech wspólnot dysponuje własnym placem zabaw. Zbudowano także dodatkowe centrum gier i zabaw, m.in. ze zjeżdżalniami i huśtawkami na świeżym powietrzu oraz tzw. zimowy plac zabaw dla dzieci (pod dachem).

Osiedle jest dobrze połączone szybką komunikacją z centrum Poznania. Niedaleko znajduje się duże centrum handlowe. W bezpośrednim sąsiedztwie są szkoły i przedszkola. Ustrój konstrukcyjny budynków stanowią stropy w postaci monolitycznych płyt żelbetowych, opartych na ścianach murowych i żelbetowych. Nad garażem zastosowano strop płytowo-belkowy oparty na słupach żelbetowych. Powierzchnia zabudowy wynosi 9962,30 m2, powierzchnia użytkowa 61 533,40 m2 z garażami podziemnymi, a kubatura budynków 283 450,10 m3 z garażami podziemnymi. Całość prac wykonano w ciągu 72 miesięcy.

 

Budowa Roku 2015 Nagroda I stopnia