Tytuł "Budowa Roku 2016" (nagroda I stopnia)
Obiekty sportowe
(Grupa IV)

Budowa hali sportowej wielofunkcyjnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem przy ul. Bronisława Czecha

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru
:
Główni projektanci:
COS OPO, Zakopane
Mostostal Warszawa SA, Warszawa

LOCUM M. Paszyn Spółka Komandytowa, Kalisz
inż. Rafał Rębacz
mgr inż. Bogusław Łagodzki
mgr inż. Małgorzata Paszyn (architektura),
mgr inż. Marek Magnuszewski (konstrukcja)


Budowę do konkursu zgłosił generalny wykonawca.


 

Hala wielofunkcyjna w Zakopanem składa się z pełnowymiarowej hali sportowej, sali judo, sali zapasów, sali gimnastycznej, siłowni, sali fitness, bieżni, skoczni do skoków w dal i trójskoku oraz zaplecza z szatniami. Obiekt ma konstrukcję żelbetową i murowaną, z dachem z drewna klejonego. Budynek został zbudowany jako pasywny. Otrzymał certyfikat Małopolskiego Centrum Budownictwa pasywnego przy Politechnice Krakowskiej.

Hala jest dobrze wkomponowana w istniejącą zabudowę Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Konstrukcję dachu stanowią dźwigary wysokości ponad 2 m i długości niemal 30 m. Nowoczesne wyposażenie sportowe stwarza warunki do przygotowania sportowców różnych dyscyplin. Główna pełnowymiarowa sala sportowa umożliwia jednoczesne treningi na 3 boiskach siatkówki lub koszykówki. Parkiet jest wykonany z drewna klonu kanadyjskiego, który obecnie często wykorzystuje się na największych arenach sportowych świata. Nowa hala treningowa jest połączona łącznikiem parterowym z istniejącym budynkiem internatu oraz pływalnią w Centralnym Ośrodku Sportu. Powierzchnia zabudowy wynosi 2836,00 m2, powierzchnia użytkowa 5455,00 m2, a kubatura hali 42 670,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 22 miesięcy.

Budowa Roku 2016 Nagroda I stopnia