Nagroda II stopnia
Obiekty produkcyjno-handlowo-usługowe 
(Grupa VI)

Budynek biurowo-produkcyjno-usługowy dla Start PM Sp. z o.o.
w Starych Babicach przy ul. Gen. Tadeusza Kutrzeby

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:

Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Start PM Sp. z o.o., Stare Babice
PROBIS sp. z o.o., Pruszków
A2 Pracownia Architektoniczno-Konstrukcyjna, Brwinów,
Stal-Projekt Jadwiga Szlendak z siedzibą w Ogrodniczkach

mgr inż. Janusz Borowski

mgr inż. Wojciech Galewicz

mgr inż. arch. Marcin Augustyniak (architektura),
dr hab. inż. Jerzy Szlendak, prof. nzw. (konstrukcja),
mgr inż. arch. Łukasz Przybyłowicz (koncepcja i architektura wnętrz)

Budowę do konkursu zgłosił generalny wykonawca.


 

Budynek zaprojektowano jako nową siedzibę firmy zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem przestrzeni reklamowych oraz funkcjonalnych, służących sprzedaży ekskluzywnych produktów. Wzniesiono go na działce usytuowanej w zagospodarowanym terenie miejskim. Firma o zasięgu międzynarodowym łączy funkcje produkcyjno-usługowe z biurowo-reprezentacyjnymi, dodatkowo zapewniając wysoki standard warunków pracy biura, pracowni projektowej i pracowników. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają wykonanie produktu od podstaw aż do próbnego montażu na miejscu, zapewniając wychwycenie ewentualnych błędów i odbiór przedwysyłkowy.

Zapewniono jednocześnie dbałość o środowisko naturalne przez zastosowanie wychwytywaczy zapyleń w 100% odzyskujących powietrze, lakiernie w dyspersji wodnej, kontrolowane odprowadzenie wód deszczowych przez separatory i podziemne zbiorniki retencyjne trójdzielne o łącznej pojemności 45 m3 oraz pompownię o wydajności 20 l/s. Zaprojektowano ogrzewanie z kotłowni gazowej z piecami pracującymi kaskadowo, uwzględniające rekuperację wentylacji.

Konstrukcja budynku jest żelbetowo-stalowa. Zapewnia spełnienie restrykcyjnych wymagań odporności pożarowej i antywybuchowej. Obudowę wykonano z płyt warstwowych, z wypełnieniem pianką PIR bądź wełną mineralną. Zaprojektowano zielone patio z małym tarasem relaksacyjnym. Zastosowano tynki o drobnoziarnistej strukturze w systemie STO, w kolorystyce grafitowo-białej.

Powierzchnia zabudowy wynosi 3545,10 m2, powierzchnia użytkowa 3574,90 m2, a kubatura budynku 23 039,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 10 miesięcy.

Budowa Roku 2016 Nagroda II stopnia