Nagroda III stopnia
Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne
o wartości od 17,5 do 25 mln zł 
(Grupa II)

Budowa dwóch budynków mieszkalo-usługowych w Krakowie
przy ul. Cystersów

Inwestor:
Generalny wykonawca:

Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Spółka Mieszkaniowa BUDREM 5 sp. z o.o., spółka komandytowa, Kraków
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Galia” Sp. z o.o.,
Spółka Komandytowa, Kraków
Skoczek & Wojdacki Architekci, Kraków

tech. Zbigniew Fijałkowski
mgr inż. Dariusz Rosnowski
mgr inż. arch. Bogdan Skoczek (architektura),
dr inż. Paweł Marzec (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił inwestor.


 

Budynki mają osiem kondygnacji i dwupoziomowy garaż podziemny. Wyróżnia je niepowtarzalna forma architektoniczna oraz estetyka. Jedna z klatek budynku 26C ma formę atrium z przeszkleniami w dachu oraz panoramicznymi windami w centralnej części klatki. W każdym z budynków znajdują się mieszkania jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe, o powierzchni od 33 do 112 m2. Ich układy funkcjonalne umożliwiają własną aranżację wnętrza, a zastosowanie dużej ilości wykuszy ze szkła i przeszkleń zapewnia maksymalne wykorzystanie światła. Na parterze są zlokalizowane lokale usługowe, na piętrach budynku 26B znajduje się 35 mieszkań, a w budynku 26C – 118 mieszkań. W garażu podziemnym znajdują się miejsca postojowe samochodów oraz komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne. Oba budynki są wyposażone w cichobieżne windy zapewniające komunikację pomiędzy częścią mieszkalną a garażem podziemnym. Dużo zieleni, wyciszone klatki schodowe, wentylacja mechaniczna, przestronne tarasy i ciekawa architektura to tylko niektóre zalety tej inwestycji. Na poziomie pierwszego piętra, na stropie zlokalizowanych na parterze lokali usługowych, znajdują się ogródki przynależne do mieszkań.

Budynki zostały wykonane w sposób tradycyjny, o układzie mieszanym, ze stropami żelbetowymi monolitycznymi. Fundamenty wykonano z płyty żelbetowej monolitycznej. Ściany nośne są z drobnowymiarowych elementów wapienno-piaskowych oraz żelbetowe monolityczne. Stropodach w przeważającym zakresie wykonano jako stropodach odwrócony.

Powierzchnia zabudowy wynosi 2454,31 m2, powierzchnia użytkowa 15 448,15 m2, a kubatura budynków 73 698,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 20 miesięcy.