Nagroda III stopnia
Budynki oświaty
(Grupa IV)

Odbudowa budynku "Żłobka Samorządowego nr 30"
przy ul. Jakuba Majora 18 w Krakowie

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:

Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Gmina Miejska Kraków – UMK
Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne ELKA Sp. z o.o., Kraków
Grupa 68 Architekci Marcin Kasza, Ewa Sieniawska-Trzaskalik, Dariusz Sykta, Tomasz Trzaskalik Sp.j., Kraków
inż. Maciej Jasińskii
mgr inż. Paweł Bałos
arch. Dariusz Sykta (architektura), mgr inż. Zbigniew Tomczyk (konstrukcja)

Budowę do Konkursu zgłosili: generalny wykonawca i jednostka projektowa.

Przedmiotem zgłoszenia do Konkursu jest odbudowa budynku, który uległ zniszczeniu w wyniku wybuchu gazu.

Powierzchnia działki budowlanej wynosi 3875 m2, powierzchnia zabudowy 822 m2, powierzchnia użytkowa 900 m2, a kubatura budynku 4462 m3.

Wysokość budynku wynosi 6,4 m, długość 44,75 m i szerokość 19,95 m. Obiekt ma dwie kondygnacje nadziemne. Budynek jest przekryty płaskim dachem i nie jest podpiwniczony. Żłobek zaplanowano dla 100 dzieci. Znajdują się w nim m.in. (na parterze) pomieszczenia na wózki dla dzieci, szatnia, poczekalnia dla rodziców i ogólnodostępna toaleta (dostosowana dla osób niepełnosprawnych), a także sale dla dzieci oraz kuchnia z zapleczem i pomieszczenia techniczne. Na drugiej kondygnacji usytuowano część socjalną z szatniami i sanitariatami, pomieszczeniem socjalnym dla pracowników żłobka, jak również pokoje administracji, salę gimnastyczną dla dzieci i inne pomieszczenia.

Kondygnacja parteru i I piętra została połączona jednobiegową klatką schodową oraz windą. Fundamenty budynku mają postać ław fundamentowych. Ściany fundamentowe są żelbetowe monolityczne, grubości 25 cm. Ściany konstrukcyjne i zewnętrzne wykonano murowane z pustaków ceramicznych, a ściany wewnętrzne z pustaków ceramicznych oraz z płyt gipsowo-kartonowych na szkielecie stalowym. Strop międzykondygnacyjny jest żelbetowy zespolony, wykonany z wykorzystaniem płyt prefabrykowanych Filigran. Posadzki są z płytek gresowych, linoleum i innych wyrobów. Ślusarka okienna i drzwi zewnętrzne mają konstrukcję aluminiową.

Budynek jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje.

Całość prac wykonano w ciągu 6 miesięcy.