Tytuł "Budowa Roku 2014" (nagroda I stopnia)
Obiekty biurowo-handlowo-usługowe
(Grupa V)

Centrum Kongresowe MTP z Salą Ziemi – modernizacja poziomu C hali nr 15 w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 14

Inwestor:
Generalny wykonawca:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru:
Główni projektanci:
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. w Poznaniu
Hochtief Polska SA, Oddział w Poznaniu
Studio ADS Sp. z o.o., Spółka Komandytowa, Poznań
mgr inż. Paweł Jóźwiak
mgr inż. Jerzy Jankowski
mgr inż. arch. Piotr Barełkowski (architektura)
dr inż. Przemysław Wielentejczyk (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosiła jednostka projektowa.


 

Obiekt Poznań Congress Center to największa inwestycja na MTP, o rozwiązaniach dostosowanych do potrzeb organizacji międzynarodowych kongresów. Kluczowym elementem kształtującym charakter i wygląd centrum konferencyjno-kongresowego jest Sala Ziemi. Wyróżniają ją rozmiary, elastyczność aranżacji oraz niepowtarzalna estetyka. Jej charakterystyczne ściany to gra futurystycznych płaszczyzn i światłocienia, które tworzą unikatową atmosferę tego miejsca.

Sala Ziemi to przede wszystkim wielofunkcyjna sala plenarna dla 2000 osób, która może być aranżowana na wiele sposobów – od układu kinowego, przez układ forum, gdzie usytuowana centralnie scena jest otoczona przez rozsuwane teleskopowo audytorium, aż po podział na dwie odrębne sale. Każda z aranżacji jest dodatkowo wzbogacona najnowocześniejszym wyposażeniem audiowizualnym. Na 120-metrowym ekranie oraz szeregu mniejszych zdalnie sterowanych monitorach obraz w jakości Full HD można odtwarzać z 64 źródeł. Sala ma ponadto wyśmienitą akustykę, a dzięki systemowi informacji multimedialnej, zastosowaniu kamer podglądowych i kompleksowo wyposażonych reżyserek spełnia warunki organizacji zarówno kongresów naukowych, spektakli, jak i koncertów symfonicznych.

Roboty obejmowały m.in. rozbiórkę centralnej części dachu o powierzchni 5300 m2 i budowę nowego dachu w warunkach równoczesnej organizacji imprez targowych na niżej położonych poziomach, wykonanie mobilnej ściany akustycznej wysokości 9 m, umożliwiającej realizowanie różnych układów funkcjonalnych Sali Ziemi, a także składanych teleskopowo trybun z napędem elektrycznym (16-rzędowe na 1536 miejsc).

Powierzchnia zabudowy wynosi 6500,00 m2, powierzchnia użytkowa 5700,00 m2, a kubatura 62 000,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 12 miesięcy.