Tytuł "Budowa Roku 2016" (nagroda I stopnia)
Obiekty użyteczności publicznej
(Grupa VIII)

Hotel MERCURE w Krakowie przy ul. Pawiej

Inwestor:
Generalny realizator inwestycji:
Jednostka projektowa:
Kierownik budowy:
Inspektor nadzoru
:
Główni projektanci:
Orbis SA, Warszawa

PORR SA, Warszawa

ABP s.c., Kraków
mgr inż. Jerzy Kupiec
mgr inż. Przemysław Zyguła
arch. Mirosław Stępień, arch. Tadeusz Półchłopek (architektura),
mgr inż. Aleksander Tyczyński, mgr inż. Karol Kaczmarek (konstrukcja)


Budowę do konkursu zgłosił generalny realizator inwestycji.


 

Hotel zrealizowano jako obiekt czterogwiazdkowy, dysponujący 198 nowoczesnymi komfortowymi pokojami o zróżnicowanym standardzie, salami konferencyjnymi oraz fitness. Jego rozwiązanie łączy akcenty historyczne z nowoczesnym designem i zrównoważonym budownictwem, potwierdzonym certyfikatem BREMM very good.

Hotel zaprojektowano jako budynek pięciopiętrowy, z garażem podziemnym na 32 samochody i poddaszem użytkowym, zapleczem technicznym, magazynowym i pomocniczym.

Na parterze znajduje się hall wejściowy z recepcją, bar z restauracją oraz kuchnia, a także zaplecze magazynowe kuchni, pomieszczenia administracji, toalety i zaplecze socjalne, a na pierwszym piętrze – foyer z dwiema salami konferencyjnymi i zapleczem technicznogastronomicznym oraz jednostki mieszkalne. Piętra od drugiego do piątego zajmują pokoje hotelowe z węzłami higieniczno-sanitarnymi oraz pomieszczenia obsługi. Na poddaszu usytuowano jednostki mieszkalne i strefę techniczną obsługi hotelu.

Fundament budynku stanowi płyta żelbetowa grubości 60÷90 cm. Konstrukcja części podziemnej i nadziemnej budynku jest żelbetowa monolityczna. Zastosowano dach o konstrukcji stalowo-drewnianej. Powierzchnia zabudowy wynosi 1496,08 m2, powierzchnia użytkowa 5977,19 m2, a kubatura budynku 35 584,60 m3. Całość prac wykonano w ciągu 18 miesięcy.