Nagroda II stopnia 
Obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości powyżej 23 mln zł (Grupa VII)

Muzeum Fotografi i w Krakowie – MuFo Rakowicka przy ul. Rakowickiej 22 A

Inwestor: Muzeum Historii Fotografi i im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
Generalny wykonawca: RE-Bau Sp. z o.o., Kraków
Jednostka projektowa: Zespół Projektowy Kontrapunkt Sp. z o.o., Kraków
Kierownik budowy: mgr inż. Marek Dulczewski
Inspektor nadzoru: mgr inż. Andrzej Potaczała
Główni projektanci: mgr inż. arch. Ewa Dobrucka (architektura), mgr inż. Paweł Serafi n (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosili: inwestor i generalny wykonawca.

  

 

Przedmiotem inwestycji była adaptacja zabytkowego budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii w Krakowie. W ramach inwestycji wykonano prace konserwatorskie, przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku, wraz z zagospodarowaniem terenu i wewnętrznym układem drogowym oraz miejscami parkingowymi. Przebudowano zabytkowy budynek nr 14 dawnej Zbrojowni, podniesiono dach w połączeniu z wykonaniem szklanego fryzu i rozbudowano obiekt od strony wschodniej o parterowy, podpiwniczony, przeszklony pawilon pełniący funkcję hallu wejściowego. Od strony południowej, w miejscu zlikwidowanej przybudówki, rozbudowano budynek o pomieszczenie magazynowe, warsztaty i strefę dostaw. Wzdłuż południowej granicy nieruchomości wykonano nowy zjazd z ulicy Rakowickiej oraz podziemną stację transformatorową. Zakres prac budowlanych obejmował również remont zabytkowego ogrodzenia, wraz z wykonaniem wejścia pieszego od ul. Rakowickiej oraz bramy wjazdowej.

Muzeum Fotografii w Krakowie będzie służyć pomnażaniu dziedzictwa fotograficznego w regionie, ale wpisuje się także na listę najważniejszych muzealnych ośrodków fotografii w Europie. Celem inwestycji było stworzenie możliwie największych przestrzeni dla publiczności, dostosowanych także dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie rozwiązania projektowe są ekologiczne i przyjazne środowisku. Projekt realizowany był pod rygorem konserwatorskim, ponieważ budynek zbrojowni jest wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską.

Powierzchnia zabudowy wynosi 1834,00 m2, powierzchnia użytkowa 3232,00 m2, a kubatura budynku 13 272,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 21 miesięcy.