Tytuł „Budowa Roku 2022” (nagroda I stopnia) 
Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości powyżej 40 mln zł (Grupa III)

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych „Wiślany Mokotów Etap VI” z garażami podziemnymi, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą w Warszawie, ul. Dywizjonu AK „Jeleń” 1, 1A, 1B, 1C, 1D, 1E, 3, 3A i 3B

Inwestor, deweloper: SPRAVIA Sp. z o.o., Warszawa
Generalny wykonawca: BUDIMEX S.A., Warszawa
Jednostka projektowa: Grupa 5 Architekci Sp. z o.o., Warszawa (projekt budowlany), PIG
Architekci Sp. z o.o., Warszawa (projekt wykonawczy), Matejko & Wesoły Biuro Projektowe Sp. z o.o.,
Sp. k., Wrocław (projekt wykonawczy konstrukcji)
Kierownik budowy: mgr inż. Andrzej Chlebiński
Inspektor nadzoru: mgr inż. Mariusz Dusiński
Główni projektanci: mgr inż. arch. Roman Dziedziejko, mgr inż. arch. Michał Lah (architektura),
mgr inż. Marcin Wesoły (konstrukcja)

Budowę do konkursu zgłosił inwestor, deweloper.

  

 

W szóstym etapie realizacji inwestycji pod nazwą „Wiślany Mokotów” zrealizowano dziewięć 3- i 4-piętrowych budynków (częściowo z antresolami) z 294 mieszkaniami oraz z dwoma jednokondygnacyjnymi garażami podziemnymi. Zaprojektowano elewacje w kolorze bieli, beżu i szarości. Na fasadzie pojawiły się mineralne płytki elewacyjne, okna z okleiną o strukturze drewna, okładziny z płyt drewnopodobnych, zróżnicowane formy balustrad balkonowych. Budynki są nowoczesne i o ponadczasowej estetyce, a bryły budynków doskonale wkomponowane w istniejące otoczenie. Szczególną uwagę poświęcono projektowi zieleni i zagospodarowaniu terenów wewnętrznych na dziedzińcach. Zasadzono różnorodne drzewa, krzewy i byliny. Aranżacją zieleni nawiązano do charakteru terenów nadwiślańskich. Wybrane nasadzenia zostały podkreślone nocną iluminacją. Architekci krajobrazu zaplanowali meandrujące alejki, przy których ustawiono nowoczesne „meble” miejskie. Konstrukcję budynków zaprojektowano jako trzonowo-słupową, żelbetową monolityczną, ze stropami w postaci płaskich płyt zbrojonych dwukierunkowo, posadowienie na żelbetowej monolitycznej płycie fundamentowej o zmiennej grubości. Grubość podstawowa wynosi 55 cm, z miejscowymi pogrubieniami do 70 cm. Płyta fundamentowa i ściany podziemia zostały wykonane z betonu wodoszczelnego w postaci tzw. białej wanny. Płyty stropowe w częściach: mieszkalnej i usługowej mają grubość 22 i 30 cm w obszarze zewnętrznym. Ściany murowane zewnętrzne, międzylokalowe i korytarzowe, wykonane z bloczków wapienno-piaskowych, mają grubość 18 i 25 cm, a ściany działowe z tego rodzaju bloczków – o grubości 8 i 12 cm. Ściany wewnętrzne zostały wykończone tynkiem gipsowym, lokalnie ‒ okładziną drewnopodobną.

Powierzchnia zabudowy wynosi 5870,00 m2, powierzchnia użytkowa 18 194,54 m2, a kubatura budynków 77 672,66 m3. Całość prac wykonano w ciągu 24 miesięcy. 

Nagroda I stopnia

  • 1